THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Chcete hevík malinko řízlý melodickým blackem s nevýrazným křečovitým zpěvem a relativně moderní produkcí? Fajn – nechte si chutnat, zde jest nové album japonských „zmanipulovaných otroků“, které si jejich firma troufá nazývat „milníkem na japonské death/thrash scéně.“ Asi mají uši na prdeli... V době prvního alba Burst Into A Blue Flame se pánové projeli po domovském souostroví s Tankard, Marduk, Arch Enemy, Witchery a God Dethroned – jak vidíte, nevybírají si. Taky by rádi měli v sobě od každého ze jmenovaných trošku. Jenže spíš míchají v pánvi Wok nepříliš originálně staroškolský heavy/thrash gulášek. Fakt divná kapela...
Navíc jejich zvuk je dost slušný a v daným hudebním stylem umožňovaných mezích možností i moderní, ale muzika čerpá v zásadě z dřevních postupů. Do toho máte kromě skřehotavého pokusu o heavy/black (???) vokál občas nevkusně vložený afektovaně pompézní fistulový ženský hlasivkový rezonant (místy dokonce dva!) a kromě klávesových intříček najdete dokonce i malinko housliček. Nicméně jedná se jen o nevyužité klišé... Manipulated Slaves se ve své heavymetalem prosáklé zemi s gustem vozí na jisté renesanci tohoto stylu a vesele si staví domácí slávu na dobře zahraných riffech ála Iron Maiden či Helloween a do jinak poměrně kvalitní rytmiky míchají koktejlový odvar z Dimmu Borgir – to jen aby se neřeklo. Nepopírám, že Manipulated Slaves jsou parta šikovných muzikantů. V daném žánru patří jistě tahle kapela ve svém okolí (Honšú a Kjůšú, možná i Hokkaidó...) k těm lepším, přesto si nemohu nerýpnout do vyložené nespontánnosti riffování a tolikrát ohraných postupů, které sice působí pro neznalého posluchače uhrančivě, ale pro pamětníka oněch krásných dob, kdy metal byl postoj a způsob života, poněkud vyčpěle. Prostě MS mají na víc... Nemohu si nějak vzpomenout odkud je ukradený nejnosnější riff celé desky, otvírající pátou Eyes Filled With Tears... (doják, ne?) Ale to neva. Kdybych neznal Powerslave, Keeper Of The Seven Keys I./II., Bonded By Blood a jiné perly, tak bych se z těhle Japončíků asi posesouval... Jenže je jako na potvoru znám... A pokud jde o renesanci heavymetalu, dávám před Salamandrou (ehm... hihi) či těmito Japončíky přeci jenom přednost výše zmíněným Witchery.
6 / 10
1. Thrust Sword Into The Earth
2. The Way of The Emperor
3. Woman In The Iron Mask
4. The Broken Chain
5. Eyes Filled With Tears
6. Man From The Horizon
7. Capital Punishment
8. Assault of The Enemy
9. Bearing The Final Pain
The Legendary Black Jade (2001)
Burst Into Blue Flames (2000)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.